Spirala zadłużenia – jak spłacić długi?

Przyzwyczailiśmy się do życia za pożyczone pieniądze, korzystamy z kredytów gotówkowych, kart kredytowych, debetów na rachunkach osobistych. Obecnie można bez większych problemów otrzymać dodatkowe pieniądze bez wychodzenia z domu, powstaje też coraz więcej firm pożyczkowych, które oferują gotówkę bez zbędnych formalności, nawet osobom posiadającym już inne zadłużenia. Jak radzić sobie z długami?

Plan działania

W pierwszej kolejności trzeba przyznać samemu przed sobą, że mamy problem i trzeba się z nim zmierzyć. Najlepiej wypisać sobie na kartce wszystkie zadłużenia, terminy spłat oraz kwoty, jakie pożyczyliśmy. Następnie ustalamy priorytety tj. które zobowiązania warto spłacić w pierwszej kolejności, aby odsetki nas nie przytłoczyły jeszcze bardziej. Kolejna sprawa to wizyta w banku czy firmie pozabankowej w celu negocjacji warunków spłaty zadłużenia. Większość placówek jest otwartych na współpracę i bez większych problemów wydłuża termin spłaty, dzięki temu raty są niższe, co pozwala zachować większą płynność finansową. Warto negocjować również warunki z firmą windykacyjną, jeśli wierzyciel zdecydował się na takie usługi.

Analiza domowego budżetu

Dogłębna analiza sytuacji finansowej pomoże w zapanowaniu nad budżetem. Ważne jest to, aby wiedzieć na co i ile wydajemy pieniędzy, w ten sposób będzie można wyeliminować niepotrzebne wydatki. Ograniczenie wydatków nie oznacza oczywiście rezygnacji ze wszystkich przyjemności, warto sobie pozwolić od czasu do czasu na wyjście do kina czy teatru lub na obiad ze znajomymi.

Dodatkowe źródła dochodu

Podczas procesu wychodzenia ze spirali zadłużenia, należy szukać dodatkowych źródeł dochodu, aby można było spłacić długi w krótszym czasie. Pamiętajmy, żeby po spłacaniu wszystkich zobowiązań poprosić wierzycieli o złożenie wniosku do krajowego rejestru dłużników (więcej na Kapitalni.org), aby usunęli nas z listy. Dzięki temu nie będziemy mieć problemów, jeśli w przyszłości planujemy wziąć kredyt np. na zakup nieruchomości. Krajowy rejestr dłużników może ograniczyć nasze możliwości, dlatego warto zadbać o to odpowiednio wcześnie.

Warto prosić o pomoc

Wiele osób, które wpadły w spiralę zadłużenia są zrezygnowane i nie wiedzą w jaki sposób mogą pozbyć się problemów. Nie bójmy się prosić o pomoc znajomych czy rodzinę, można też zgłosić się do profesjonalisty, który pomoże nam ustalić plan działania. Samodzielne wychodzenie z długów jest bardzo trudne, ale jest to możliwe i warto podjąć stosowne działania. Posiadanie długów to duże obciążenie nie tylko finansowe, ale przede wszystkim psychiczne, długotrwały stres bardzo negatywnie wpływa na nasze zdrowie.