Jak ustalić numer księgi wieczystej?

Chcąc ustalić stan prawny nieruchomości musimy zapoznać się z zawartością księgi wieczystej. Jest to podstawowy dokument informujący nas o stanie prawnym nieruchomości. Jest to podstawowy dokument, który musimy znać przystępując do realizacji transakcji zakupu nieruchomości. Jak znaleźć numer księgi wieczystej?

Księgi wieczyste on – line

Od 2003 roku mamy możliwość zapoznania się z treścią ksiąg wieczystych bez wychodzenia z domu. Korzystając ze strony Ministerstwa Sprawiedliwości musimy mieć numer księgi wieczystej, aby uzyskać dostęp do elektronicznej wersji księgi wieczystej.

Najprościej jest uzyskać takie informacje od właściciela nieruchomości. Każdy właściciel zna swój numer księgi wieczystej. Jest on podany w akcie notarialnym lub na wypisie z księgi wieczystej.

Kolejnym sposobem na uzyskanie numeru księgi wieczystej jest skorzystanie z wyszukiwarek internetowych. Na większości z nich wystarczy podać adres nieruchomości lub numer działki.

Dzięki takiemu rozwiązaniu, za niewielką opłatą, dostęp do księgi wieczystej możemy uzyskać w kilka minut. Wygodnie i szybko. Nie wychodząc z domu możemy uzyskać wszystkie niezbędne informacje.

Podejście tradycyjne

Oczywiście numer księgi wieczystej możemy uzyskać również tradycyjnymi metodami, kierując pytanie do odpowiednich instytucji. Jak zacząć? Informację możemy uzyskać w starostwie powiatowym, w wydziale dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej. Składamy wniosek o wydanie wypisu i wyrysu z rejestru gruntów i budynków oraz w sądzie rejonowym w wydziale ksiąg wieczystych – tam składamy wniosek o wydanie odpisu z ksiąg wieczystych. Składając wniosek musimy powołać się na interes prawny, który uzasadnia potrzebę uzyskania numeru księgi wieczystej. Chęć zakupu nieruchomości może okazać się niewystarczającym argumentem do uzyskania informacji. Tu tak naprawdę zdajemy się na subiektywną ocenę urzędnika. Dlatego korzystniej jest, gdy takie informacje przygotuje dla nas sprzedający.

Jak widać najprostszym i najszybszym rozwiązaniem jest skorzystanie z systemu elektronicznego. W ciągu kilku minut możemy zdobyć interesujące nas informacje. Potrzebnych danym może nam również dostarczyć właściciel nieruchomości, dla którego  nie jest to żadnym problemem. Niezależnie od sposobu w jaki zamierzamy zweryfikować stan prawny interesującej nas nieruchomości musimy zrobić to bardzo starannie, gdyż wpisy w księdze wieczystej są podstawą naszej wiedzy, która jest niezbędna do zakupu nieruchomości. Pamiętajmy, że istnieje domniemanie, iż w księdze wieczystej jest ujawniony faktyczny stan prawny. Nieznajomość księgi wieczystej nie zwalnia nas od poniesienia konsekwencji niestarannego działania.

Więcej informacji na temat ksiąg wieczystych w artykule: https://kapitalni.org/pl/artykuly/czym-jest-elektroniczna-ksiega-wieczysta-online-i-jak-ja-czytac,73,373