Sposoby rozliczania się z podatku przy prowadzeniu działalności gospodarczej

Wiele osób, które pracuje na etacie od wielu lat lub dopiero wchodzą na rynek pracy zastanawia się, czy dobrym rozwiązaniem byłoby założenie własnej działalności gospodarczej. Taką potrzebę mogą czuć zwłaszcza osoby, które mają jakieś konkretne umiejętności i czują, że zdobyłyby grono klientów, z którymi mogliby współpracować.

Wybór formy opodatkowania i wypełnienie dokumentów

Warto odważyć się na ten krok i wypełnić formalności związane z zarejestrowaniem firmy. Na początku nie ma ich dużo. Trzeba pamiętać o tym, żeby złożyć wniosek CEIDG, podjąć decyzję o formie prowadzenia działalności oraz o rodzaju opodatkowania. To ważne sprawy, które realnie odbijają się na dochodach przedsiębiorstwa. Trzeba wziąć pod uwagę która forma opodatkowania będzie najkorzystniejsza, bowiem każda branża ma swoją specyfikę działania i należy ją rozliczać zgodnie z obowiązującym prawem podatkowym.

Tam gdzie sprawdzą się zasady ogólne na niekorzyść dla podatnika może wyjść rozliczanie się ryczałtowo. Warto konsultować swoje decyzje z profesjonalnym biurem księgowym, w którym personel podpowie nam co będzie najkorzystniejsze w naszym przypadku. Decydując się na zasady ogólne mamy możliwość rozliczenia ulg, na przykład ulgi na dzieci. To możliwość zwrotu nadpłaconego podatku.

Założenie firmy dzięki dofinansowaniu

Warto przed założeniem firmy zastanowić się nad sposobem finansowania niektórych inwestycji. Może się okazać, że dobrym rozwiązaniem w naszym przypadku będzie wzięcie dotacji na cel, jakim jest założenie firmy. Jednoosobowa działalność gospodarcza (przeczytaj tu na jej temat: https://kapitalni.org/pl/artykuly/koszt-prowadzenia-jednoosobowej-dzialalnosci-gospodarczej-przekonaj-sie-jak-zalozyc-i-ile-kosztuje-prowadzenie-wlasnej-firmy,73,265) daje możliwość pozyskania dotacji z urzędu pracy lub z innej instytucji. Trzeba przedstawić stosowne dokumenty, oświadczenia i dopełnić niezbędnych formalności. Czasem konieczne jest znalezienie żyrantów. Jeśli ułożymy dobry biznesplan i przekonamy komisje do naszego pomysłu, możemy otrzymać dofinansowanie w wysokości nawet 20 000 zł.

Pieniądze, które otrzymamy musimy przeznaczyć na cele, które wymienialiśmy w kosztorysie i są widoczne w złożonym wniosku. Jeśli zdarzyłoby się wydać pieniądze na coś innego, urząd może żądać zwrotu części środków. Wcześniej jednak trzeba dostarczyć stosowne faktury, dlatego sytuacje takie zdarzają się rzadko. Warto więc dopilnować tych formalności, bo jest to dobry start dla wielu przedsiębiorstw. Niektórzy dzięki temu kupili samochody lub potrzebne sprzęty i urządzenia do wykonywania usług.

To duża szansa dla małych firm, które chcą spróbować swoich sił w pozyskiwaniu klientów na własny rachunek.