Od czego zależy zdolność kredytowa?

W dzisiejszych czasach praktycznie każdy zdaje sobie sprawę z tego, jak działa zdolność kredytowa, ale mało osób wie od czego ona zależy i w jaki sposób można ją poprawić. W niniejszym artykule znajdą Państwo odpowiedzi na te i wiele innych pytań.

Co warto wiedzieć?

Każdy kto chce skorzystać z kredytu hipotecznego bardzo dobrze wie, że ciężko jest uzyskać satysfakcjonującą sumę i korzystne warunki bez porządnej zdolności kredytowej, a dokładniej mówiąc bez zdolności do spłaty zaciągniętego kredytu w ustalonym terminie. To właśnie na podstawie zdolności kredytowej banki są w stanie określić maksymalną kwotę, którą mogą nam pożyczyć na określony czas. Warto wspomnieć również i o tym, że praktycznie każda instytucja finansowa korzysta z własnych reguł i wytycznych, dzięki którym dokonuje się oceny finansowych możliwości poszczególnego klienta. Z praktycznego punktu widzenia oznacza to, że odrzucenie pożyczki w jednym banku nie oznacza tego, że drugi bank nie przyzna nam kredytu. Banki bardzo często zwracają uwagę nie tylko na zdolność kredytową, ale również na historię kredytową, dlatego też warto dbać o to, aby nasz BIK prezentował się bardzo okazale.

W jaki sposób można poprawić zdolność kredytową?

Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, ale w przypadku zdolności kredytowej kluczową rolę odgrywa tak naprawdę rodzaj zatrudnienia. Jak łatwo się domyśleć większość banków najbardziej ceni sobie osoby, które zatrudnione są na umowę o pracę na czas nieokreślony. Zdolność kredytowa może być powiększona również poprzez dodatkowe zabezpieczenia kredytu, ale niestety nie zawsze jest to możliwe. Warto wspomnieć również i o tym, że banki preferują równe raty, a nie malejące. Na większy kredyt będą mogły liczyć również te osoby, które nie posiadają żadnych dodatkowych zobowiązań. 

Dłuższy okres kredytowania

Dla większości osób najprostszym sposobem na zwiększenie zdolności kredytowej jest oczywiście wydłużenie okresu kredytowania. Wysokość rat można obniżyć również przez większy wkład własny. Przy niektórych kredytach wyższą zdolność kredytową można uzyskać poprzez posiadanie współkredytobiorcy. W takiej sytuacji banki biorą pod uwagę nie tylko nasze dochody, ale również dochody drugiego kredytobiorcy (np. rodziców, teściów albo rodzeństwa). Pamiętać należy jednak o tym, że drugi kredytobiorca jest tak samo odpowiedzialny za systematyczne spłacanie poszczególnych rat. Na samym końcu warto wspomnieć o tym, że banki wyżej oceniają zdolność kredytową par. Na najwyższy kredyt mogą liczyć pary bezdzietne albo z jednym dzieckiem.