Jak długo trwa i ile kosztuje rejestracja samochodu?

Wiele osób wzbrania się jak może przed rejestracją świeżo kupionego samochodu. Trzeba jednak pamiętać o tym, że przepisy jasno mówią – od daty zakupu auta nowy właściciel ma zaledwie 30 dni na przeprowadzenie procesu jego rejestracji: https://kapitalni.org/pl/artykuly/rejestracja-pojazdu-formalnosci-niezbedne-do-jej-wykonania,73,525. Warto dopilnować tych wszelkich niezbędnych formalności, by auto zostało dopuszczone do ruchu po polskich drogach. Prawda też jest taka, że odpowiednio przygotowanym osobom rejestracja samochodu nie zajmuje wiele czasu i przebiega bardzo sprawnie.

Jak długo trwa rejestracja samochodu?

Już na wstępie trzeba podkreślić to, że długość trwania rejestracji samochodu zależy przede wszystkim od jego nowego właściciela. Jeśli zawczasu przygotuje on komplet wszelkich niezbędnych dokumentów i opłaci wszelkie niezbędne opłaty, sam proces rejestracji nie trwa długo.

Problemem bardzo często są długie kolejki w wydziałach komunikacji. Czasem rzeczywiście na wizytę w pokoju urzędnika trzeba nieco poczekać, jednak sama rejestracja przebiega później bardzo szybko, pod warunkiem dostarczenia kompletu dokumentów i zaświadczeń.

Po złożeniu prawidłowego wniosku o rejestrację urzędnik wystawia rejestrację czasową, która ważna jest 30 dni. Po tym czasie ważność pozwolenia czasowego przemija, a właściciel auta zobowiązany jest do odebrania stałego dowodu rejestracyjnego. Warto pamiętać, że jeśli po upływie 30 dni dowód rejestracyjny wciąż nie jest gotowy, trzeba zgłosić się do wydziału komunikacji z prośbą o przedłużenie pozwolenia czasowego o kolejne 2 tygodnie.

Ile kosztuje rejestracja samochodu?

Sama rejestracja samochodu nie jest kosztowna, i składa się z rzędu niewielkich opłat, które trzeba uiścić. Warto pamiętać o tym, że przed zgłoszeniem się do wydziału komunikacji osoby, które kupiły auto od osoby prywatnej, muszą opłacić podatek od czynności cywilnoprawnych, który wynosi 2% od wartości zakupionego samochodu. Ci, którzy sprowadzili auto z zagranicy, zobowiązani są z kolei do zapłacenia akcyzy. Ta nie obejmuje samochodów dostawczych, o czym warto pamiętać.

Sama rejestracja samochodu kosztuje w Polsce około 180 zł, co nie jest wysoką sumą. Osoby, które kupiły auto pochodzące z tego samego powiatu, w którym obecnie mieszkają, mogą liczyć na jeszcze niższą opłatę rzędu 80 zł, ze względu na brak konieczności wymiany dotychczasowych tablic rejestracyjnych. Jak widać, koszty związane z rejestracją samochodu, nie są wygórowane, a na ich uiszczenie może sobie pozwolić każdy przeciętny właściciel pojazdu.