Nowe życie czas start!

Wiele osób zastanawia się, co zrobić by w końcu zacząć czerpać radość z życia. Stres, natłok codziennych obowiązków, praca, która nie przynosi satysfakcji z każdym dniem pogarsza nasze samopoczucie oraz sprawia, że nie chcemy (a nawet nie mamy siły) iść na przód, sięgać po marzenia oraz się rozwijać. Psychologowie często radzą, by zacząć od małych zmian, które mogą okazać się całkiem obiecującym początkiem. Wiele osób zaczyna od zmiany pracy, gdyż to w niej spędzamy całkiem sporą część dnia. Jak to zrobić szybko, z klasą i zgodnie z obowiązującymi nas przepisami? To wcale nie jest takie trudne. Zapraszam do lektury artykułu. 

Zmiana pracy

Gdy w naszej głowie od dłuższego czasu krążą myśli o zmianie pracy – należy w końcu zacząć działać w tym kierunku. Same mówienie o zmianach i codziennie narzekanie jeszcze nigdy nikomu nie przyniosło efektownych rezultatów. Warto zacząć od poinformowania najbliższych o chęci takiej zmiany. Być może ktoś z rodziny lub z bliskich przyjaciół będzie miał dla nas ciekawą propozycję zatrudnienia? 

Przejrzenie aktualnych ogłoszeń 

W Internecie oraz w prasie, codziennie pojawiają się ogłoszenia o tym, że firmy, biura, sklepy poszukują nowych pracowników. Być może wśród nich jest oferta warta naszej uwagi? A może przejrzymy zakładki dotyczące szkoleń oraz kursów, które zainteresują nas by nauczyć się zupełnie czegoś nowego i wejść w zupełnie nowa, nieznaną dotąd branżę? Ciekawym pomysłem jest także udanie się do najbliższego urzędu w celu zorientowania się, na jakie działalności można pozyskać dofinansowanie. Kto wie, może w ten sposób rozpocznie się nasza nowa przygoda i założymy własną firmę. 

Krok dalej – wypowiedzenie umowy o pracę

Nie warto palić za sobą wszystkich mostów. Gdy postanawiamy zwolnić się z dotychczasowego miejsca pracy, należy zrobić to zgodnie z powszechnie obowiązującymi zasadami oraz w odpowiedniej formie. Wypowiedzenie umowy o pracę (pod tym adresem znajdziesz uniwersalny, gotowy wzór: https://kapitalni.org/pl/artykuly/jak-zlozyc-wypowiedzenie-umowy-o-prace-sprawdz-gotowy-wzor,73,404) powinno zawierać wszystkie stosowne i niezbędne informacje takie jak choćby nasze dokładne dane, dane dotyczące umowy oraz okresu na jaki byliśmy zatrudnieni, a także czas z jakim wypowiadamy umowę. Należy pamiętać o terminach, gdyż jeśli byliśmy zatrudnieni na umowę na czas nieokreślony przez okres min. 36 miesięcy, to zgodnie z Kodeksem Pracy obowiązuje nas 3-miesięczny okres wypowiedzenia. Natomiast w niektórych przypadkach możliwe jest wypowiedzenie umowy za tzw. porozumieniem stron – wówczas pracodawca może pozwolić nam odejść z firmy tak naprawdę z dnia na dzień.