Jakie jest dobre CV? Krótkie i na temat

CV to główny dokument używany przy poszukiwaniu pracy. Czego NIE powinno zawierać dobre curriculum vitae? Oto lista, którą powinien poznać każdy aplikujący!

Zbyt dużo niepotrzebnych danych

Osoba rozpoczynająca swoją karierę zawodową nie ma jeszcze zbyt wielu wpisów w CV. Jednak bardziej doświadczony pracownik, który może pochwalić się większymi dokonaniami na gruncie zawodowym , powinien pamiętać o tym, że nie musi do CV wypisywać wszystkich z nich po kolei. 

CV warto dopasować do stanowiska, na które wysyła się aplikację. Dzięki temu potencjalny pracodawca może od razu zapoznać się z najistotniejszymi faktami.

Brak wyróżnienia głównych informacji 

Aby zapoznanie się z kluczowymi informacjami w CV było jeszcze łatwiejsze, warto je podkreślić. Można zrobić to przez ich pogrubienie lub zastosowanie większego rozmiaru czcionki. 

Wyróżnione informacje od razu przyciągają uwagę – mogą być to główne sukcesy kandydata, najważniejsze szkolenia, cenne umiejętności. Ciekawym pomysłem jest także stworzenie podsumowania zawodowego na początku dokumentu.

Niedopowiedzenia i przecenianie własnych umiejętności

Zdarza się, że kandydaci nie są szczerzy w swoim CV. Brak dokładnych informacji o czasie pracy, przecenianie swoich umiejętności językowych lub dotyczących obsługi programów, a nawet nieprawdziwe informacje o zainteresowaniach – to tylko niektóre przykłady.

Nieatrakcyjne formatowanie CV

Gdy dokument jest chaotyczny, nie posiada żadnego formatowania, wtedy nie wyróżnia się na tle innych CV, a nawet nie zachęca do jego przeczytania. Taka aplikacja nie świadczy dobrze o kandydacie. 

Bardzo pomocny może być gotowy wzór CV do wypełnienia, dzięki któremu można przygotować profesjonalnie wyglądający dokument bez wysiłku.

Dobre CV w skrócie:

– Zwięzłe – im mniejszą ma objętość, tym lepiej.

– Czytelne – najważniejsze informacje powinny zostać podkreślone.

– Estetyczne – taki efekt można uzyskać dzięki gotowym wzorom CV dostępnym online, jak te: https://kapitalni.org/pl/artykuly/curriculum-vitae-przyklady-gotowe-do-wykorzystania,73,454

Przygotowanie dobrego curriculum vitae nie musi być przy tym trudne. Gotowe szablony umożliwiają stworzenie go nawet w parę minut!