Jak stworzyć podanie o pracę?

Coraz częstszym wymogiem stawianym przez przedsiębiorstwa jest dostarczenie listu motywacyjnego czy podania o pracę. Celem podania o pracę jest zainteresowanie swoją osobą i zachęcenie do zapoznania się z pozostałymi przesłanymi przez nas dokumentami w postaci CV i listu motywacyjnego. Pojawia się pytanie, jak stworzyć podanie o pracę, aby osiągnąć zamierzony cel? Pismo to nie może być zbyt długie, ale konkretne, pisane językiem korzyści dla potencjalnego pracodawcy. 

Czas napisać podanie o pracę, ale od czego zacząć? 

We wzorcowym podaniu o pracę znajdują się następujące elementy: data i miejsce, imię i nazwisko aplikującego, adres zamieszkania, numer telefonu i adres e-mail. Dalej mamy imię i nazwisko potencjalnego pracodawcy, nazwę firmy i jej adres. Takim schematem warto się kierować przy tworzeniu swojego podania o pracę – od razu będzie wiadomo, czego dotyczy dane pismo. Po podaniu danych osobowych można przejść do rozwinięcia pisma, opisując ogólnikowo swoje kwalifikacje. Nie należy się rozpisywać w podaniu o pracę, do tego jest list motywacyjny i CV. Celem podania o pracę będzie zainteresowanie naszą osobą, zachęcenie do zapoznania się z wyżej wymienionymi dokumentami. Warto napisać o tym, dlaczego to właśnie my jesteśmy odpowiedni na aplikowane stanowisko pracy. Zawsze trzeba pamiętać o oficjalnym tonie i zwrotach grzecznościowych. 

W rozwinięciu podania o pracę należy podać konkretne informacje o sobie, wskazać na korzyści, jakie przyniesie firmie zatrudnienie naszej osoby. Warto wyróżnić swoje atuty, doświadczenie, umiejętności, wykształcenie, przebyte kursy, szkolenia, posiadane certyfikaty – wszystko co przyda nam się na danym stanowisku pracy, o które aplikujemy. Niezwykle ważne jest też dobrze napisane podsumowanie zawodowe, aby jeszcze bardziej wzmocnić swój przekaz. Istotne będzie to, aby tego typu pisma zawsze dopasowywać do konkretnej oferty pracy, a nie do wszystkich firm wysłać to samo, zmieniając tylko dane odbiorcy pisma. Warto też na koniec zachęcić do nawiązania kontaktu z nami i wyrazić nadzieję na spotkanie.